Наша страница на Facebook--------------------------------------------------------------------->

   
     тел: +380 99 613 26 66
Коснитесь для звонка

Здавання власного нерухомого майна ФОПом

Здавання нерухомості та земельних ділянок в оренду, а також надання послуг у цій сфері — це види діяльності. Щоб займатися ними на єдиному податку, потрібно зареєструвати у держреєстратора та внести в реєстр платників ЄП відповідні коди КВЕД-2010.

Якщо у підприємця-єдинника відкрито КВЕД 68.20 «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна» і при цьому він здає свою понадлімітну нерухомість не як підприємець, а як фізособа, для фіскальної служби це теж порушення правил роботи на спрощеній системі. За це штрафують, анулюють реєстрацію платника ЄП, і з наступного звітного кварталу підприємцю необхідно перейти на загальну систему.

На думку податківців, ФОП-єдинникам також не можна, надавши дозволену площу в оренду, понадлімітну здати в безоплатне користування.

Підприємцям на спрощеній системі дозволено орендувати приміщення та земельні ділянки будь-яких розмірів і в необмеженій кількості.

Розглянемо обмеження на здавання нерухомості в оренду для різних груп єдинників.

На 1-й групі здавати нерухомість в оренду та надавати посередницькі послуги в цій сфері заборонено.

Підприємцям 2-ї групи заборонено надавати посередницькі послуги з оренди (абз. 4 пп. 2 п. 291.4 ПКУ), вони можуть здавати в оренду тільки нерухомість, яка перебуває в їхній власності. Для цього в реєстраційні документи потрібно додати код КВЕД 68.20. Також ФОП на 2-й групі, які здійснюють діяльність із надання в оренду орендованого нерухомого майна, мають право здавати в суборенду нежитлові приміщення до 300 кв. м. У Податковому кодексі з метою оподаткування оренда прирівнюється до послуги, тож підприємці 2-ї групи можуть здавати нерухомість в оренду лише населенню та єдинникам.

ФОП на 3-й групі мають право здавати в оренду власну нерухомість (КВЕД 68.20) у межах визначених для фізосіб-єдинників лімітів і надавати посередницькі послуги в цій сфері (КВЕДи 68.31 «Агентства нерухомості», 68.32 «Управління нерухомим майном за винагороду або на основі контракту»). Статус орендатора значення не має.

На юросіб 3-ї групи обмеження у сфері оренди нерухомості стосовно її площі, статусу орендаря тощо не поширюються.

Якщо ви плануєте здавати в оренду нерухомість на території всієї країни, у ваших даних у реєстрі платників ЄП має бути вказано «на території України». Цю фразу впишіть у заяву на застосування спрощеної системи, в рядок про місце здійснення госпдіяльності.

Штрафи
До фізособи-підприємця на ЄП, котрий перевищив орендні ліміти або здає в оренду понадлімітні площі нерухомості як фізособа, застосовують штрафи.

Якщо у підприємця-єдинника 2–3-ї груп зареєстрований код КВЕД 68.20, то всі його доходи від здавання в оренду нерухомості (що він отримав і як підприємець, і як звичайний громадянин) вважаються доходами від підприємницької діяльності. Такі доходи ФОП 3-ї групи та ФОП 2-ї групи, що отримали їх від населення та єдинників, відображають у книзі обліку доходів і податковій декларації. Кошти від оренди, отримані підприємцями 1-ї групи або 2-ї групи не від населення та єдинників, у статусі фізосіб-громадян, оподатковують за ставкою ЄП 15%, як заборонені доходи. Також єдинники у цьому разі зобов’язані перейти на загальну систему.

Такі самі штрафи передбачено і за здавання в оренду підприємцем понадлімітної нерухомості.

Якщо ж підприємницька діяльність фізособи-єдинника не пов’язана з наданням майна в оренду, код КВЕД 68.20 не зареєстрований у держреєстратора і цей вид діяльності не внесений до реєстру платників ЄП, такий дохід, на думку податківців, обкладається за правилами для ФОП на загальній системі за ставкою ПДФО 18% (п. 177.6 ПКУ).

При цьому єдинники 1–3-ї груп також повинні перейти на загальну систему.

Приклади з практики
Розглянемо ситуації, що часто трапляються у підприємців-єдинників.

Підприємець має у власності 500 кв. м нежитлового приміщення. Як ФОП-єдинник він може здати тільки 300 кв. м. Решту 200 кв. м вирішує здати як звичайна фізична особа.

Позиція податкової: не можна одночасно здавати в оренду нерухомість як ФОП і звичайна фізособа.

ФОП-єдинник може здати нерухомість або як підприємець, тобто лише 300 кв. м, при цьому у нього має бути зареєстрований код КВЕД 68.20, або як звичайна фізособа — всі 500 кв. м.

Підприємець на 2-й групі орендував підвал і перший поверх під магазин і салон краси. 40 кв. м вирішує здати в суборенду.

Позиція податкової:ФОП-єдинник може здавати в суборенду орендовану нерухомість площею не більше 300 кв. м. Для цього у нього має бути зареєстрований код КВЕД 68.20. Але пам’ятайте, що на 2-й групі здавати в оренду/суборенду нерухомість ви можете лише населенню і платникам єдиного податку.

Чи поширюється обмеження стосовно площі при наданні в оренду торгових місць на ринку.

Позиція податкової: підприємець-єдинник може здавати в оренду/суборенду торгові місця і магазинчики на ринку, але тільки в межах 300 кв. м. У такому разі має бути зареєстрований КВЕД 68.20. У рамках цього виду діяльності можна надавати в оренду, управляти власними/орендованими нежитловими приміщеннями, в тому числі виставковими залами, складськими приміщеннями.

У підприємця є земельна ділянка площею 1 га, частину ФОП використовує у госпдіяльності, а частину планує здати в оренду.

Позиція податкової: здати в оренду/суборенду підприємець-єдинник може частину ділянки, що не перевищує 0,2 гектара. Решту площі він може використовувати на свій розсуд — у госпдіяльності або взагалі не займатися цією землею. Але здати в оренду площу, що перевищує 0,2 га, він не може.

Повинен бути зареєстрований КВЕД 68.20.

Список використаних нормативно-правових актів
ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

За матеріалами «Смарт Бухгалтерія»

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.